Popiół lotny krzemionkowy (kod odpadu 10 01 02)
Drobno uziarniony pył składający się głównie z kulistych, zeszkliwionych ziaren, otrzymywany przy spalaniu węgla kamiennego z udziałem lub bez udziału materiałów współspalanych. Podstawowymi składnikami popiołu lotnego są glinokrzemiany (SiO2 i Al2O3). Ze względu na swe właściwości pucolanowe popiół lotny jest powszechnie stosowanym i cenionym materiałem w przemyśle budowlanym.
Atestowany popiół lotny do betonu oferowany przez Spółkę EPORE odpowiada wymaganiom normy PN EN 450-1 jako klasa A w zakresie straty prażenia oraz kategoria N w zakresie miałkości.
Zastosowanie popiołu lotnego:
- jako dodatek do produkcji betonu towarowego,
- w produkcji prefabrykatów betonowych,
- w produkcji betonu komórkowego,
- w produkcji cementu,
- w inżynierii komunikacyjnej (do budowy i utwardzania dróg, budowy nasypów kolejowych i drogowych, stabilizacji gruntów),
- w podziemnych technikach górniczych (do wypełniania wyrobisk korytarzowych, doszczelniania zrobów zawałowych, likwidacji zbędnych wyrobisk, w prewencji pożarowej itp.),
- do rekultywacji i niwelacji terenów.
Popiół lotny wytwarzany w instalacji energetycznego spalania paliw w Elektrowni Opole został uznany za produkt uboczny zgodnie z art. 10 Ustawy o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 roku (Dz. U. 2013.21 z późniejszymi zmianami).
Załączniki: